Kapat

Kullanıcı Paneli Değişiyor

Anasayfa
Haberler Kullanıcı Paneli Değişiyor

Güncellenen Kullanıcı Paneli, oyunda devreye girmek üzere!

Bu güncelleme, var olan kullanıcı arayüzünün evrilmiş bir sürümü. Daha iyi düşünülmüş yerleşimi, okunaklılığı ve ek özellikleriyle oyunun anlaşılırlığını arttırarak LoL tecrübenizi daha iyi desteklemeyi hedefliyor.

ÖZET GEÇ

Oyun alanını kapamayan ve bilgileri, oyuncuların bunları gerçek hayatta nasıl kullandığını temel alarak veren, daha sade bir arayüz yapıyoruz.
”Bu değişikliklerin hepsinin arkasında tonla gözlem ve oyun içi deneme var; ama elbette gereğince gelişmeleri için sizin görüşlerinize de ihtiyaç duyuyoruz.”

TAKTİKSEL MEVZULAR

Taktiksel” dediğimiz zaman, özellikle çatışma sırasında verdiğiniz; ulti kullanmak ya da iksir içmek gibi anlık kararları etkileyen bilgilerden bahsediyoruz. Bunlara; takımınızdaki Janna tarafından korumaya alınmak veya rakip bir şampiyon tarafından Tutuşturulmak gibi, şampiyonunuza yapılan şeyler de dahil.
Bu tür bilgileri ekranın ortasına yerleştirdik, çünkü oyuncunun ana görüş alanı orası. Ayrıca “bekleme süresi yeni bitti” ve “seviye atlatılabilir” gibi bilgileri gözünüzü savaştan ayırmadan fark edebilmeniz için görselleri epeyce yeniledik.

STRATEJİ ÜRETMEK


Stratejik bilgiler, oyuncuların oyuna daha kapsamlı bakmasını sağlıyor. Uzun vadeli kararlar verebilmek için oyunun genel durumunu ve haritanın öbür ucunda olanları anlamanızı kolaylaştırıyor.
Örneğin, ilk dönüşünüzde AMK Kılıcı almaya yetecek kadar minyon biçtiniz diyelim. B’ye basmadan önce şu sorulara yanıt bulmalısınız: Koridorların itilme durumu nedir? Ormancıları nerede? Desteğiniz 6. seviye oldu mu? Rakibinize kıyasla koridoru ne kadar takip edebiliyorsunuz? Ejderha çıkmış mı? Takım arkadaşlarınızın ultileri gelmiş mi, bomba kombo mümkün mü? Oyun ilerledikçe, belki bir takım çatışmasından çıkar çıkmaz şu soruların yanıtını almanız gerekecek: Takımımdan kim hayatta? Kaç rakip katlettik? Yeniden doğmalarına ne kadar var? O zamana kadar ne yapabiliriz?
Şu anki panelde bu bilgiler ekranın üst sağ köşesindeki mini haritadan sol köşeye, hatta Tab tuşuyla açılan menüye kadar bir sürü yere dağılmış durumda. Güncelleme ile, bu soruların cevaplarını oyuncuların doğal olarak sürekli gözlemlediği mini haritanın çevresine topluyoruz. Bu yerleşimin bir tür stratejik komuta merkezi yarattığını ve genel harita farkındalığını arttırdığını düşünüyoruz.

DAHA KULLANIŞLI, DAHA ANLAŞILIR

Son olarak, güncelleme, genel kullanıma ilişkin bazı istekleri yerine getiriyor. Skor panosunun düzenini değiştirdik. Böylece iki takım yatay olarak diziliyor ve istenirse her iki takımın aynı pozisyonda oynayan oyuncuları karşı karşıya gelecek şekilde dizilebiliyor. Yeni skor panosu artık eşyaları bedellerine göre sıralıyor. Böylece kimin sağlam vurduğunu, ya da kimin gereğince tanklayabileceğini bir bakışta görebiliyorsunuz. Ayrıca takımınızın sihirdar büyülerinin sayaçları da burada, böylece Annie’nin Sıçra-Tibbers yapıp yapamayacağını biliyorsunuz. Son olarak, takımların kulelerine ilişkin bilgileri de skor panosuna sıkıştırdık. Böylece Tab tuşuna basar basmaz neredeyse tüm önemli bilgileri görebiliyorsunuz.

DEVREYE GİRİŞ

Değişiklikler önce normal sıralarda, sonra dereceli sıralarda devreye girecek.

yatay3

 

Kullanıcı Paneli güncellemesi Açık Beta’da uzun süre denendikten sonra 5.14 Yaması ile birlikte, sunuculara geliyor.
Fakat zaten ilk değişikliklere dair fikriniz varsa ve tek istediğiniz yeni Kullanıcı Paneli’nin, Açık Beta’ya geldiğinden beri nasıl değiştiğini öğrenmekse, okumaya devam!
İşte Kullanıcı Paneli Açık Beta’ya sunulduğundan beri, çoğunlukla sizin geri dönüşleriniz sayesinde değişenler:
1-Takım arkadaşı ulti sayaçları – Takım arkadaşlarının ultilerinin ne zaman hazır olacağını gösteren sayaçlar getirdik! Güncellemeden önceki gösterge sadece yanıp sönen bir yeşil ışık şeklindeydi; şimdi ise ulti sürelerinin doluşunu takip edebileceksiniz. Bu da kombo yapacağınız zaman daha iyi kararlar vermenizi sağlayacak.
2-Takım arkadaşı sihirdar büyüsü sayaçları – Tab tuşuna basarak takım arkadaşlarınızın büyülerini kullanıp kullanamayacaklarını veya en azından kullanmalarına ne kadar kaldığını görebilirsiniz.
3-Takım arkadaşı mana çubukları geri döndü– Takım arkadaşı mana çubuklarının önemsiz olduğunu düşünerek güncellemede kaldırmıştık. Hatalıydık, sizin sayenizde geri döndü.
4-Kalıcı – Şampiyon istatistiklerini ya da oyun sırasında FPS gösterimini açtığınızda, bu göstergeler sonraki maçlarınızda da tercih ettiğiniz şekilde açık görünecek.
5-Seviye atlama merasimi – Seviye atladığınızı daha iyi anlayabilmeniz için bazı animasyonlar ve sesler ekledik.
6-Yetenek simgeleri daha anlaşılır – Mana bitmesini, bekleme süresini ve kontrol kaybına neden olan yeteneklerden etkilenmeyi gösteren animasyonlarda, renklerde ve biçimlerde güzel ve etkili değişiklikler yaptık.
7-Mini haritada değişiklik – Oyunun süresi genellikle harita görevleriyle bağlantılı olduğu için, süre sayacının da mini haritanın yanında olması gerektiğini düşünmüştük. Ama denemeler ve yorumlar gösterdi ki, üst köşede olması daha doğalmış.
8-Görsel üslup – Sadelikten yana olmayı biraz abartmış olabiliriz. Dokuları ve animasyonları yenileyerek, Sihirdar Vadisi’nin büyülü havasını buraya da taşımaya çalıştık.
9-Erişilebilirlik – “Kamera kilitle” ve “Seçenekler” tuşları geri geldi.
5.14 Yaması ile birlikte Kullanıcı Paneli güncellemesini hayata geçirmeyi planlıyoruz. Gümlememek için önce normal sıralarda deneyeceğiz. Eğer düzgünse birkaç gün sonra dereceli sıralar için de güncelleme gelecek.
Yeni Kullanıcı Paneli’ni sizlerle paylaşacağımız için çok heyecanlıyız! Düşüncelerinizi yorum olarak bırakmayı unutmayın.

Kaynak= Leagueoflegends.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.