Kapat

İNCELEME | PALADINS STRIKE

Anasayfa
İnceleme İNCELEME | PALADINS STRIKE

Image result for paladins strike

PALADINS STRIKE NEDIR?

Paladins Strike; Hi-Rez’in gaza gelerek, “Benim de mobil oyunum olsun moruk.” diyerek çıkarttığı bir mobil MOBA oyunudur. Oyunun kuş bakışı (aynı LoL gibi) bir kamera sistemi vardır. Oyun daha yeni çıktığı için karakter sayısı ve harita sayısı az durumdadır fakat ilerleyen dönemlerde gelişerek çok çeşitli bir oyuna dönüşeceğinden eminiz.

Image result for paladins strike

OYNANIŞ

Yani bu konuda bir şey söylemek çok zor gibi. Klasik mobil MOBA kontrol şeması mevcut oyunun içerisinde ve bu şemanın kullanımı oldukça rahat(bazen sapıtması ve hantallaşması dışında). Oyunda her karakterin bir mermi barı var, gerçi bazıları mermi kullanmıyor ama neyse, bu mermi barı üst üste kaç atış yapabileceğinizi gösterir. Bu bar kısa zamanda, bazı oyunlardaki mana gibi zamanla dolar ve her karakterin sabit üç mermisi vardır. Karakterlerin çeşitliliği oyuna ayrı bir hava katsa da, şimdilik oyun modlarında tek harita olması o kadar oyunu baydırıcı yapıyor ki kafayı yememek elde değil. Oyunda 4 farklı sınıf mevcut ve bunlar: Destek, Ön Safa, Hasar, ve Kanat Tutucu olarak geçiyor. Bu sınıfların ayrı ayrı görevleri var her MOBA oyununda olduğu gibi. Destekler can ve kalkan sağlayıp takımı hayatta tutarken, Ön Safa sınıfındaki karakterler ortadaki kontrol noktasını ele geçirip takıma gelecek hasarın çoğunu engelleyen bir nevi tank diyebileceğimiz karakterlerken, Hasar sınıfı adından da anlaşılacağı gibi takımın ana hasarını çıkartacak potansiyele sahip olan karakterlere sahiptir. Ha bir de Kanat Tutucular var. Onların görevi ise karşı takımın arka saflarındaki Hasar sınıfı karakterleri çıkartmak ve oyunun sağ ve sol kanadını düşmana karşı savunmaktır, yani kısacası suikastçi diyebiliriz bunlara. Ve tabii ki Hi-Rez’in diğer oyunlarında olduğu gibi karakter yetenekleri gerçekten harika tasarlanmış. Oyunda her oyunun sahip olduğu gibi bir chat sistemine sahip ve oyunda ek olarak bir mermi doldurma butonu var. Bu mermi doldurma butonu, direkt olarak atış haklarınızı yeniliyor ve her karakterde aynı bekleme süresine (50 saniye) sahip. Ha son olarak oyunda talent denen pasif yetenekler var. Bu yetenekler karakterinizin gelişimini sağlıyor ve her seviye atladığınızda her karaktere otomatik atanmış bir pasif yetenek seçiyorsunuz ve karakteriniz bayağı güçleniyor.

KARAKTERLER

Oyunda 20’den fazla karakter var ve hepsi güzelce tasarlanmış ve yetenekleri güzelce yaratılmış bir biçimde oyunda mevcutlar. Karakterlerin çeşitli oluşu gerçekten oyunu çok eğlenceli kılıyor ve 4 farklı sınıf ile oyun gerçekten sizi ekran başına kitliyor. Oyundaki karakterlerden birisi elbette sizin stilinize uyacağı için endişe etmenize gerek yok oyunu oynarken.

Image result for paladins strike

TEKNİK VE GÖRSEL DETAYLAR

Oyun cihazınızın performansına göre çalışıyor. İyi telefonlarda 60 fps sabit görürken, kötü denebilecek telefonlarda 30 fps çalışarak gerçekten güzel bir performans sunuyor. Bataryadan birazcık fazla yese bile yine bir büyük oyuna göre az yiyor diyebiliriz. Oyunun ses kalitesi ve ses efektleri gerçekten harika yapılmış. Diyaloglar ise ayrı bir şahane. Grafikler PC versiyonundan daha ayrıntılı, renkli ve hoş duruyor ve oyunun atmosferine kapılıp gidiyorsunuz. Ayrıca oyundaki karakter modellemeleri, parçacık efektleri ve oyun görselleri gerçekten harika ve göz alıcı şekilde yapılmış.

Image result for paladins strike

OYUN MODLARI

Oyunda 2 oyun modu mevcut şu anda.

Birisi Siege olarak geçiyor ve 5v5 bir oyun modudur kendisi. Bu oyun modunda amacımız ortadaki kontrol noktasını ele geçirip bir araba çıkarıyoruz. Bu arabayı orta noktayı ele geçirip çıkartırsak 1 skor alıyoruz ve devam edip bu arabayı rakibin merkezine doğru 3 dakika içerisinde sürdürmeyi başarırsak 1 skor daha alıp oyunu kazanıyoruz. Yani bu da oyunu 2 skor alan takım kazanıyor. Eğer arabayı rakibin merkezine süremezsek, rakip 1 skor kazanıyor ve 2. tur başlıyor. Bu turda orta merkezi ele geçiren kazanıyor.

Diğeri ise Summons olarak geçiyor. Bu oyun modunda amacımız rakibin kristal merkezini yok etmek. Bunun için haritada bulunan 3 kontrol noktasını ele geçirerek, yani bunu bir domination oyun modu olarak düşünebilirsiniz, %100 skor topluyoruz. Eğer %100 yaparsak canı bir hayli yüksek olan bir canavar geliyor ve rakibin kristal merkezine doğru saldırıya geçiyor. İlk merkezi yıkan takım kazanıyor.

Image result for paladins strike

MAĞAZA VE GÖREVLER VE RÜN SİSTEMİ

Oyunun mağazası çok zengin içeriklere sahip. Çeşitli etkinlikler, altın karşılığında alabileceğiniz rünler veya piyango gibi bir şey, biletler karşılığında alabileceğiniz şampiyonlar ve kristaller ile alabileceğiniz kostümler dolu dolu. Oyun altın veya diğer para birimleri konusunda bayağı bonkör davranıyor. Mesela her hafta başında size liginize göre on binlerce altın ve rün sandıkları veriyor.

Peki rün sandıkları ne oluyor? Bu rün sandıkları her karakter için rünler içeriyor ve bu rünler rastgele yani şansınıza çıkıyor. Tabii özel sandıklar da var 🙂 Bu rünler her karakterde değişiklik gösteriyor ve karakter statını güçlendirmenizi sağlıyor.

 

Görevler konusuna gelirsek, oyunda bir hayli görev mevcut. Başarımlarda yapacağınız görevler ile çok fazla ödül kazanabiliyorsunuz veya günlük görevlerden aktivite puanı kasıp bu aktivite puanları ile sandık açabiliyorsunuz.

PUANLAMA

Artılar:

+ Sürükleyici ve özgün oynanış

+ Şampiyon çeşitliliği

+ Oyun modlarının zevkli oluşu

+ Şahane grafikler

+ Harika ses efektleri

+ Performans optimizasyonu

+ Çeşitli etkinlikler

+ Harita tasarımları

Eksiler:

– Tek harita sistemi

– Tekrarlayan oynanış

– Gold Draw’dan baş çıkma olasılığının %99 olması

– Bazen sapıtan ve hantallaşan kontroller

 

TOPLAM PUAN:

 – 90 –

 

NOT: Çelişkili ifadeler kullanmış olabilirim, bazı konularda o kadar arada kaldım ki düşüncemi iki şekilde birden yansıtmış olabilirim. Bu konuda kusura bakmayın. Okuduğunuz için teşekkürler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.